Pommeresche, Reidun and Serikstad, Grete Lene (2024) Karbon og biologisk aktivitet i jord. , Tingvoll. Online at https://www.agropub.no/fagartikler/karbon-og-biologisk-aktivitet-i-jord, accessed on: 2025.
Full text not available from this repository.
Document available online at: https://www.agropub.no/fagartikler/karbon-og-biologisk-aktivitet-i-jord
Summary in the original language of the document
Eng- og potetdyrking påvirker den biologiske aktiviteten og karbonet i jorda. NORSØK har undersøkt hvordan jordbiologi, mengde og typer karbonfraksjoner og jordhelse blir påvirket av langvarig engdyrking og av potetdyrking med tilførsel av karbonrikt materiale.
Dette ble undersøkt i prosjektet «Karbon og biologisk aktivitet i jord med eng- og potetdyrking (K-BEP)». Med engdyrking i 30 år eller intensiv potetdyrking som utgangspunkt ble åtte ulike praksisnære tester brukt for å vurdere hvor sensitive og egnet de var til å gi informasjon om jordhelse og som jordhelse-indikatorer. Disse ble testet i jord under eng, beite og potet, med behandlinger der variasjon i jordhelsa ble forventa.
EPrint Type: | Web product |
---|---|
Keywords: | jordkarbon,kbep,JHP,soil biology,soil health, |
Agrovoc keywords: | Language Value URI English soil health -> soil quality http://aims.fao.org/aos/agrovoc/c_a9645d28 English soil biology http://aims.fao.org/aos/agrovoc/c_7160 English soil organic carbon http://aims.fao.org/aos/agrovoc/c_389fe908 |
Subjects: | Soil > Soil quality Soil > Soil quality > Soil biology Soil > Nutrient turnover |
Research affiliation: | Norway > NORSØK - Norwegian Centre for Organic Agriculture |
Deposited By: | Pommeresche, Reidun |
ID Code: | 55035 |
Deposited On: | 05 Mar 2025 13:58 |
Last Modified: | 05 Mar 2025 13:58 |
Document Language: | Norwegian/Norsk |
Status: | Published |
Repository Staff Only: item control page