home    about    browse    search    latest    help 
Login | Create Account

Organik Domates Yetiştiriciliğinde Alternaria Yaprak Yanıklığı ile Mücadele Olanakları

Ünsal, Bahadır and Benlioğlu, Seher (2010) Organik Domates Yetiştiriciliğinde Alternaria Yaprak Yanıklığı ile Mücadele Olanakları. [Control Options of Alternaria Leaf Blight in Organic Tomato Production.] Paper at: Türkiye IV Organik Tarım Sempozyumu, Erzurum, 28 Haziran – 1 Temmuz 2010.

[thumbnail of Bahadır Ünsal.pdf]
Preview
PDF - Published Version - Turkish/Türkiye
259kB


Summary

Bu çalışma, organik tarla domatesi yetiştiriciliğinde Alternaria Yaprak Yanıklığı [Alternaria alternata (Fr.) Keissler]’na karşı klasik mücadele ve tahmin-uyarı yönteminden yararlanarak biyolojik ve kimyasal bazı preparatların etkinliklerini saptamak amacıyla ele alınmıştır. Çalışma Manisa ilinde, 2009 üretim sezonunda Rapunzel firması ile sözleşmeli organik domates yetiştiriciliği yapan iki üretici tarlasında yürütülmüştür. Denemelerde bakır hidroksit (Champion WP), Bacillus subtilis (Serenade SC), potasyum bikarbonat (Armicarb) ve Reynoutria sachalinensis ekstraktı (Regalia) kullanılmıştır. Denemeler doğal enfeksiyon koşullarında, tesadüf blokları deneme desenine göre tahmin- uyarı ve klasik olmak üzere iki faktörlü, beş karakterli (4 uygulama+kontrol) ve dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Tahmin-uyarı yönteminde Tom-Cast modeli kullanılmıştır. Değerlendirmeler her parselde işaretlenmiş 10 bitkinin alt ve üst kısımlarından 4 farklı yönde tesadüfen seçilen 8 bileşik yaprakta Horsfall-Barratt skalasına göre yapılmıştır. Ayrıca her 10 bitkideki domates meyveleri tartılarak bitki başına düşen pazarlanabilir verim değerleri kaydedilmiştir. Klasik ilaçlama programına göre her iki deneme tarlasında toplam 7 ilaçlama yapılırken Tom-Cast tahmin ve uyarı sistemine göre toplam 2 ve 3 ilaçlama yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonunda, her iki üreticide de klasik ile Tom-Cast ilaçlama programları arasında hastalık şiddeti indeksi açısından bir fark bulunmamış ve uygulamalar ile program arasında herhangi bir interaksiyon saptanmamıştır. Uygulamalar yüzde etki açısından değerlendirildiğinde, birinci ve ikinci üreticide uygulamaların etkisi kontrola göre istatistiki olarak farklı bulunmuş ve en yüksek etki bakır hidroksit uygulamasından elde edilmiş (birinci üreticide % 27,5 ; ikinci üreticide % 39,4 ) ve bunu Bacillus subtilis ve Reynoutria sachalinensis ekstraktı izlemiştir. Domates meyve verimi açısından sadece bir üreticide Klasik ile Tom-Cast programları arasında istatistiki olarak fark saptanmış, diğer üretici tarlasında ise uygulamalar arasında verim açısından farklılık bulunmuştur. Bu üretici tarlasında bakır hidroksit, Bacillus subtilis ve Reynoutria sachalinensis ekstraktı en yüksek verim değerlerine sahip uygulamalar olmuştur.


Summary translation

This study was undertaken to determine the efficacy of some biological and chemical preparations against Alternaria leaf blight of tomato [Alternaria alternata (Fr.) Keissler] by using conventional and Tom-Cast programmes in field-grown organic tomatoes. The study has been carried out in two commercial fields growing organic tomatoes under contract with Rapunzel Company in Manisa province during the crop season 2009. Copper hydroxide (Champion WP), Bacillus subtilis (Serenade SC), potassium bicarbonate (Armicarb) and Reynoutria sachalinensis extract (Regalia) were used in the trials. The experiments were conducted in two factor-randomized block design (conventional, Tom-Cast) with five treatments (four fungicide + control) and four replicates under natural infection conditions. Tom-Cast model has been used for prediction and warning systems. Evaluations were made by scoring 8 true leaves that were selected from four different directions of each of the10 tomato plants randomly marked in each experimental plot. Horsfall-Barratt scale was used to estimate the disease severity. At harvest tomato fruits from pre-marked plants in each plots were weighed for the determination of marketable yield. According to the conventional application, seven treatments were done in both farmers’ field while only two and three treatments were done in Tom-Cast programme. At the end of evaluations, there was no significant difference in disease severity index between conventional and Tom-Cast programmes and no interaction between fungicide applications and programmes in both farmers. When the treatments were evaluated, the effectiveness of fungicide applications were found to be statistically different compared to control in both farmers’ field, and the highest effectiveness were obtained from copper hydroxide applications (first farmer 27,5%, second farmer 39,4%) and this were followed by Bacillus subtilis and Reynoutria sachalinensis extract. Marketable fruit yield between conventional and Tom-Cast programmes differed only in one field while fungicide applications were found to be statistically different in the other experimental field. Treatments of copper hydroxide, Bacillus subtilis and Reynoutria sachalinensis extract gave the highest yield in the second field.

EPrint Type:Conference paper, poster, etc.
Type of presentation:Paper
Keywords:organik domates, bakır hidroksit, Bacillus subtilis, potasyum bikarbonat, Reynoutria sachalinensis, Tom- Cast Organic tomatoes, copper hydroxide, Bacillus subtilis, potassium bicarbonate, Reynoutria sachalinensis, Tom –Cast
Subjects: Crop husbandry > Crop health, quality, protection
Research affiliation: Turkey > Other Organizations
Turkey
Deposited By: VURAL, Dr. Aysen ALAY
ID Code:33401
Deposited On:26 Jun 2018 11:43
Last Modified:26 Jun 2018 11:43
Document Language:Turkish/Türkiye
Status:Published
Refereed:Peer-reviewed and accepted

Repository Staff Only: item control page

Downloads

Downloads per month over past year

View more statistics