home    about    browse    search    latest    help 
Login | Create Account

Yöresel Organik Ürünlerde Üretim ve Pazarlama Problemleri

Dasci, Mahmut; Bedir, Serap; Kızıltas, Serif; Cengiz, M. Murat and Boz, Huseyin (2010) Yöresel Organik Ürünlerde Üretim ve Pazarlama Problemleri. [Production and Marketing Problems of Traditional Organic Product.] Poster at: Türkiye IV. Organik Tarım Sempozyumu, Erzurum/TURKEY, 28 Haziran - 1 Temmuz 2010.

[thumbnail of MAHMUT DAŞCI VD..pdf]
Preview
PDF - Draft Version - Turkish/Türkiye
220kB


Summary

Tarımsal ürün üretim sistemlerinde kimyasal girdi kullanılmadan, tamamen doğal girdilerle yapılan ürün yetiştiriciliği organik tarım olarak adlandırılmaktadır. Artan nüfusa paralel olarak ortaya çıkabilecek gıda açığına karşı tarımsal üretimi artırmaya yönelik çeşitli uygulamalar yapılmış ve önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Sağlıklı beslenme ve çevre sağlığı açısından oldukça önemli bir uygulama olan organik tarım üretim modeli ülkemizin birçok kırsal kesiminde yerine getirilmesine rağmen tarımsal üretimle uğraşan kişiler bu önemli ürünlerden yeterince kazanç elde edememektedirler. Bu durumun en önemli sebepleri üreticilerin ürettikleri ürün konusunda yeterince bilgi sahibi olmamaları ile ilişkili olarak üretim, işleme ve paketleme yöntemlerinin ürün kalitesi ve sağlığına uygun bir şekilde düzenlenememesi ile pazarlama imkânlarından yeterince faydalanamama gibi durumlardır. Organik tarımsal üretim açısından önemli bir potansiyele sahip olan yöresel ürünlerin uygun yöntemlerle üretilip işlenerek daha sağlıklı şartlarda tüketicilere sunulmalarının sağlanması durumunda kırsal kesimdeki tarımsal ürün yetiştiricilerinin elde edecekleri gelirde artış sağlanabileceği gibi insan ve çevre sağlığına da önemli katkılar sağlanacaktır.


Summary translation

Agricultural products without using chemical inputs in the production system, made with all-natural inputs are defined as organic farming. Parallel to the increasing population against food deficit that may arise to improve the agricultural production, variety applications made and significant progress has been made. In terms of healthy nutrition and environmental health is an important application of organic agricultural production models in many rural agricultural productions of our country in spite of dealing with people who can not earn enough income from this important product. The most outstanding reasons of this situation are: the producers do not have enough information about the products they grow, so growing, processing and packing methods can not be arranged suitable for quality and health of product; that is why, the farmers can not benefit from marketing opportunities adequately. In case of providing presentation of regional products which have an important potential in terms of organic agricultural production in healthy conditions after being produced and processed through proper methods, there will be an increase in incomes of farmers in rural area and considerable contributions will be provided for human and enviromental health.

EPrint Type:Conference paper, poster, etc.
Type of presentation:Poster
Keywords:Kırsal kesim, Organik ürün yetiştiriciliği, Pazarlama, Rural regions, Organic crop production, Marketing
Subjects: Farming Systems > Farm economics
Farming Systems > Social aspects
Research affiliation: Turkey > Other Organizations
Turkey
Deposited By: VURAL, Dr. Aysen ALAY
ID Code:29992
Deposited On:12 Apr 2016 07:31
Last Modified:12 Apr 2016 07:31
Document Language:Turkish/Türkiye
Status:Published
Refereed:Peer-reviewed and accepted

Repository Staff Only: item control page

Downloads

Downloads per month over past year

View more statistics