Noe, Egon (2015) Øget afsætning af økologiske kyllinger - hvad skal der til? Aarhus Universitet , Institut for agroøkologi. [Completed]
Preview |
PDF
- Danish/Dansk
182kB |
Preview |
PDF
- Danish/Dansk
271kB |
Preview |
PDF
- Danish/Dansk
547kB |
Summary in the original language of the document
Kyllingekød er et af de produkter, hvor der er størst forskel mellem den økologiske og den konventionelle produktionsform, når det gælder dyrevelfærd og kvalitet. Alligevel er under 1 pct. af kyllingerne på de danske spiseborde økologiske, og halvdelen af dem er importeret fra udlandet. Set i forhold til andelen af økologi i andre varegrupper er der således et kæmpe potentiale for at øge salget af økologisk kyllingekød – også selv om de økologiske kyllinger er dyrere end konventionelle.
Erfaringer fra alternative afsætningsnetværk, som f.eks. Gothenborg Frilandsfjerkræ viser, at det godt kan lade sig gøre at producere, forarbejde og afsætte kyllinger i forskellige størrelser og til en meget højere pris, end vi normalt ser i supermarkedet. Men det kræver, at merværdien af de økologiske kyllinger bliver understreget og formidlet langt bedre til forbrugerne. Dette forudsætter nytænkning og koordinering mellem alle led i værdikæden for at finde nye udviklingsveje, der ikke udelukkende fokuserer på standardisering og effektivisering, men også på kvalitet og differentiering.
Vi inviterer dig derfor til at være med til at tænke de nye tanker sammen med andre centrale interessenter fra hele fødevarekæden. Formålet med workshoppen er at afsøge og diskutere mulighederne for nye udviklingsveje for økologiske fødevarekæder for slagtekyllinger. Arrangøren er Organic RDD-projektet ”Diversitet og Integritet i Økologisk Slagtefjerkræproduktion” (MultiChick), som finansieres af Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram.
EPrint Type: | Other |
---|---|
Subjects: | Food systems > Markets and trade Food systems Food systems > Produce chain management |
Research affiliation: | European Union > CORE Organic > CORE Organic II > HealthyGrowth Denmark > Organic RDD 2 > MultiChick |
Deposited By: | Noe, Ph.D Egon |
ID Code: | 29298 |
Deposited On: | 30 Sep 2015 12:35 |
Last Modified: | 12 Oct 2023 07:03 |
Document Language: | Danish/Dansk |
Status: | Unpublished |
Repository Staff Only: item control page