home    about    browse    search    latest    help 
Login | Create Account

Azot Fiksasyonu ve Fosfat Çözücü Bitki Gelişimini Teşvik Edici Bakteri Aşılamalarının Arpa Gelişimine Etkisi

Sahin, Esin; Karagöz, Kenan; Çakmakçı, Ramazan and Tosun, Metin (2010) Azot Fiksasyonu ve Fosfat Çözücü Bitki Gelişimini Teşvik Edici Bakteri Aşılamalarının Arpa Gelişimine Etkisi. [The Influence of N2-Fixing and Phosphate Solubilizing Plant Growth-Promoting Rhizobacteria (PGPR) on Barley Growth.] Paper at: Türkiye IV. Organik Tarım Sempozyumu, Erzurum/Türkiye, 28 Haziran - 1 Temmuz 2010.

[thumbnail of Esin ŞAHİN vd.pdf]
Preview
PDF - Published Version - Turkish/Türkiye
250kB


Summary

Organik tarım, ürün artışını sağlamak için kullanılan yoğun sentetik kimyasalların toprak kalitesine olan olumsuz etkisini azaltabilmek ve sürdürülebilirliği sağlamak için önemli bir araçtır. Bu yüzden organik tarımda ve özellikle tahıl yetiştiriciliğinde, biyogübre olarak biyoajanların kullanımı önemli bir konudur. Mikroorganizmalar, bitkilerin besin elementi dönüşümlerini gerçekleştirmede ve ihtiyaçlarını olabildiğince gidermede tarımda önemlidirler. Bu araştırmalarda biyolojik gübre olarak kullanılabilecek bitki gelişimini teşvik edici on bir farklı bakteri suşunun arpa gelişimi üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Uygulama olarak (1) kontrol (bakteri ve mineral gübre uygulanmamış), (2) Bacillus megaterium, (3) Paenibacillus polymyxa, (4) Bacillus subtilis, (5) Bacillus atrophaeus, (6) Arthrobacter agilis, (7) Brevibacillus choshinensis, (8), Arthrobacter viscosus, (9) Pantoea agglomerans, (10) Bacillus pumilus, (11) Arthrobacter aurescens, (12) Micrococcus luteus ve (13) mineral NP (40 mg N ve 30 mg P kg toprak) seçilmiştir. Bakteri aşılamaları, arpa bitkisinde erken gelişme döneminde gövde ağırlığı, bitki yüksekliği, kök uzunluğu ve toplam kök sayısını etkilemiştir. Bakterilerin bitki gelişimine etkisi aşılama yapılan bakteri ırkı ve değerlendirilen parametrelere bağlı olarak değişmiştir. Araştırma sonuçları B. megaterium, Ar. agilis, Ar. viscosus, Pb. polymyxa, B. pumilus ve Ar. aurescens gibi etkin izolatların organik ve sürdürülebilir tarımda biyolojik gübre olarak kullanılabileceğini göstermiştir.


Summary translation

Organic farming is becoming a major tool for sustaining the soil quality degraded by intensive use of synthetic chemicals for increasing crop production. Therefore, use of bioagents as biofertilizers is an integral part of organic farming especially in cereal cultivation. Microorganisms are important in agriculture in order to promote the circulation of plant nutrients and reduce the need for chemical fertilizers as much as possible. The objective of this studies were to evaluate the effects of eleven plant growth promoting rhizobacteria strains as biofertilizer on seedling growth of barley (Hordeum vulgare). The treatments included: (1) Control (no inoculation and fertilizer), (2) Bacillus megaterium, (3) Paenibacillus polymyxa, (4) Bacillus subtilis, (5) Bacillus atrophaeus, (6) Arthrobacter agilis, (7) Brevibacillus choshinensis, (8), Arthrobacter viscosus, (9) Pantoea agglomerans, (10) Bacillus pumilus, (11) Arthrobacter aurescens (12) Micrococcus luteus and (13) mineral NP fertilizers (40 mg N ve 30 mg P kg soil). PGPR inoculation influenced the weight of shoots, plant height, root length, and total root number per plant in barley dur¬ing the early stages of growth. .Plant-growth responses were variable and depended on the inoculant strain and growth parameters evaluated. These studies showed that effective PGPR species, like B. megaterium, Ar. agilis, Ar. viscosus, Pb. polymyxa, B. pumilus and Ar. aurescens may be used as biofertilizers in organic and sustainable agriculture.

EPrint Type:Conference paper, poster, etc.
Type of presentation:Paper
Keywords:Arpa, bitki gelişimi, bitki gelişimini teşvik edici bakteri,Barley, plant growth, plant growth promoting rhizobacteria
Subjects: Farming Systems > Farm nutrient management
Research affiliation: Turkey > Erzurum Atatürk University
Turkey
Deposited By: VURAL, Dr. Aysen ALAY
ID Code:27655
Deposited On:28 Oct 2014 19:15
Last Modified:02 Nov 2014 13:52
Document Language:Turkish/Türkiye
Status:Published
Refereed:Peer-reviewed and accepted

Repository Staff Only: item control page

Downloads

Downloads per month over past year

View more statistics