home    about    browse    search    latest    help 
Login | Create Account

Nové poznatky v ekozemědělství

Miloslava, Kettnerova (2011) Nové poznatky v ekozemědělství. [The new findings in organic agriculture.] Zemědělec, 2011, 2011 (51), p. 23.

[thumbnail of zm51strana23.pdf]
Preview
PDF - Published Version - Czech/Česky
192kB


Summary

V polovině listopadu proběhla v Praze na půdě České zemědělské univerzity 3. mezinárodní vědecká konference ekologického zemědělství, kterou uspořádala Česká technologická platforma ekologického zemědělství (ČTPEZ) ve spolupráci s evropskými výzkumnými organizacemi pod záštitou IFOAM EU Group. Téměř 150 účastníků získalo informace o posledních výsledcích výzkumu v ekologickém zemědělství u nás i v zahraničí. Hlavním tématem byla prezentace poznatků vědy a výzkumu ekologického zemědělství pro využití v regionu střední a východní Evropy. Konference navázala na tradici předchozích vědeckých konferencí, pořádaných Bioinstitutem, o. p. s., v rámci Bioakademie v Lednici na Moravě v letech 2008 a 2009.


Summary translation

In mid-November, at a Agricultural University in Prague, was held the third Interntional Scientific Conference of Organic Agriculture, organized by Czech Technology Platforn for Organic Agriculture (ČTPEZ), in collaboration with Europien research organisations under the auspices of IFOAM EU Group. Nearly 150 participants recieved the informations about latest survey results of organic agriculture from both home and abroad. The main theme was the presentation of scientific knowledge and researches in organic agriculture and their usage in Central and Eastern Europe. The conference followed the tradition of previous scientific conferences organized by Bioinstitut o. p. s. which were held in Lednice - Moravia in 2008 and 2009.

EPrint Type:Newspaper or magazine article
Keywords:ekologocké zemědělství, konference, biopotraviny organic agriculture, conference, organic products
Subjects: Food systems
Environmental aspects
Research affiliation: Czech Republic > Bioinstitut
ISSN:1211-3816
Related Links:http://www.ctpez.cz/cz/clanky/ctpez-pro-casopis-zemedelec
Deposited By: Pudláková, Mgr. Tereza
ID Code:24837
Deposited On:12 Dec 2013 07:28
Last Modified:12 Dec 2013 07:28
Document Language:Czech/Česky
Status:Published
Refereed:Not peer-reviewed

Repository Staff Only: item control page

Downloads

Downloads per month over past year

View more statistics