home    about    browse    search    latest    help 
Login | Create Account

MAKRO KİRLENMENİN MİKRO KİRLENMEYE ETKİSİ VE BUNA BAĞLI DEĞİŞEN BESLENME MODELLERİ

Bulbul, Miyase (2013) MAKRO KİRLENMENİN MİKRO KİRLENMEYE ETKİSİ VE BUNA BAĞLI DEĞİŞEN BESLENME MODELLERİ. [The Effect of Macro Pollution to Micro Pollution and Changing Diet Models.] Paper at: IFOAM Organic World Congress 2014, Istanbul, Turkey, 13-15 October 2014. [Completed]

[thumbnail of 24440.pdf]
Preview
PDF - Turkish/Türkiye
478kB


Summary

As the world population and industrialization increase, the toxicity of life on earth also increases. This toxicity that disturbs the ecosystem of nature, also leaks into human biosystems. Outer environmental pollution is directly proportioned to internal pollution. The pollution of air, water and food causes our blood, tissues and cells to be polluted. No medicine or operation can correct this situation because the reason is not a bacteria, a microbe, a virus or the genes. The problem is that the refining mechanism of the body is not working properly and the toxins from the outside world get accumulated, poisoning the blood and creating a suitable environment for diseases. The wide range of names of diseases do not matter, the real reason is always the same; it is the over-acidity in the tissues. The only true solution to this problem is to eliminate the pollution in the blood and tissues that weaken the resistance of the body, its immunity system and attract the microbes, until the deathly danger the environmental pollution creates to human health is realised and effective measures to clean the planet are taken.


Summary translation

Dünyanın nüfusu katlandıkça ve sanayileşme hızla arttıkça dünya üzerindeki yaşamın zehirliliği de her geçen gün artmakta ve yayılmaktadır. Doğanın eko sistemini bozan bu zehirlenme aynı şekilde insan bio-sistemine de sızmaktadır. Dış çevre kirliliği ile içsel kirlilik doğru orantılıdır. Havanın yiyeceklerin ve suyun kirliliği kanımızın, dokularımızın ve hücrelerimizin de sıvılarında kirlenmesine yol açmaktadır. Hiç bir ilaç veya cerrahi müdahale bu durumu düzeltmeye yetmemektedir. Çünkü sebep bakteri, mikrop, virus veya genlerden gelen bir kusur değildir. Sorun vücudun doğal arınma sisteminin doğru çalışamaması, dış faktörler yoluyla alınan toksinlerin aşırı birikmesi sonucu kanın zehirlenmesi ve hastalıklar için gerekli zeminin oluşmuş olmasıdır. Hastalıklara verilen sayısız adların hiçbir önemi yoktur önemli olan aynı sebepten yani vücuttaki aşırı doku asidiğinden oluşmalarıdır. Bu durumu düzeltmenin tek gerçek yolu ise dünya çevresel kirliliğin insan sağlığına karşı yarattığı ölümcül tehlikeyi fark edip, gezegeni temizlemek için etkili önlemler alıncaya kadar vücudun direncini, bağışıklık sistemini zayıflatan, mikropları çeken kan ve doku kirliliğini yok etmektir.

EPrint Type:Conference paper, poster, etc.
Type of presentation:Paper
Subjects: Food systems > Food security, food quality and human health
Research affiliation: International Conferences > 2014: 18th IFOAM OWC Practitioners Track
Deposited By: Kayadelen, Duygu
ID Code:24440
Deposited On:06 Aug 2015 10:51
Last Modified:06 Aug 2015 10:51
Document Language:Turkish/Türkiye
Status:Unpublished
Refereed:Not peer-reviewed

Repository Staff Only: item control page

Downloads

Downloads per month over past year

View more statistics