home    about    browse    search    latest    help 
Login | Create Account

EKOLOJİK BİR YAŞAM MÜMKÜNDÜR!

Karaman, Hasan (2014) EKOLOJİK BİR YAŞAM MÜMKÜNDÜR! [AN ECOLOGICAL LIFE IS POSSIBLE!] Paper at: IFOAM Organic World Congress 2014, Istanbul, Turkey, 13-15 October 2014. [Completed]

[thumbnail of 23711.pdf]
Preview
PDF - Turkish/Türkiye
237kB


Summary

Current situation in the world and economic systems damage the environment; humanity consumes as it never did before and does this with a big damage to the environment. We can only be saved from this damage and the dangers it causes with policies and activities that are sensitive to ecosystems and that support nature and traditional agriculture. Ecological agriculture works to create an ecological system fighting against industrial agriculture that destructs the nature. We are a part of this fight, producing organic apricots in Malatya and showing that an nature-friendly agriculture is possible.
Günümüzdeki dünya dengeleri ve ekonomik sistemler doğaya zarar vermekte ve insanlık hiç olmadığı kadar tüketmekte ve bunu çevreye zarar vererek yapmaktadır. Karşı karşıya kaldığımız yıkımdan ve bunun getireceği tehlikelerden ancak ekosistemlere duyarlı, doğayı ve geleneksel tarımı destekleyen politikalarla ve çalışmalarla kurtulabiliriz. Ekolojik tarım, doğa yıkımına yol açan endüstriyel tarımın karşısında mücadele vererek ekolojik bir sistemin oluşmasına çalışmaktadır. Malatya’da organik kayısı üretimi yaparak doğaya duyarlı bir tarımın mümkün olduğunu göstererek bu mücadelede yerimizi almaktayız.


EPrint Type:Conference paper, poster, etc.
Type of presentation:Paper
Keywords:ekolojik tarım, organik kayısı
Subjects:"Organics" in general
Farming Systems > Social aspects
Environmental aspects > Biodiversity and ecosystem services
Research affiliation: International Conferences > 2014: 18th IFOAM OWC Practitioners Track
Turkey
Deposited By: Karaman, Hasan
ID Code:23711
Deposited On:28 Apr 2015 09:22
Last Modified:03 Jun 2015 12:57
Document Language:Turkish/Türkiye
Status:Unpublished
Refereed:Not peer-reviewed

Repository Staff Only: item control page

Downloads

Downloads per month over past year

View more statistics