home    about    browse    search    latest    help 
Login | Create Account

Volba osiva obilnin v ekologickém zemědělství

Konvalina, Petr; Capouchova, Ivana; Prokinová, Evženie; Stehno, Zdenek; Blaha, Ladislav and Moudry, Jan (2010) Volba osiva obilnin v ekologickém zemědělství. [Choice of seed of cereals in organic farming.] Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, České Budějovice.

[thumbnail of Metodika_osivo_3.0_FINAL.pdf]
Preview
PDF - Published Version - English
671kB

Document available online at: http://konvalina.zf.jcu.cz/cs/verejnost.html


Summary

Metodika přináší informace o aktuálním stavu v oblasti legislativy a vyuţití ekologicky certifikovaného osiva v ekologickém zemědělství. Pozornost je v první řadě věnována informačním zdrojům, ve kterých je možné nalézt informace o dostupnosti ekologicky certifikovaných osiv a možnostech jeho použití v produkci rostlin. Dále je uveden postup volby osiva, který je v souladu s platnou legislativou. Metodika by měla posloužit ekologicky hospodařícím zemědělcům jako jeden z rozhodovacích nástrojů při volbě osiva konkrétní odrůdy.


Summary translation

The methodology provides information on the current legislation concerning the use of certified organic seeds in the organic farming system. At first, information sources, containing the information on the availability and accessibility of the certified organic seeds, information on the possibilities to use the certified organic seeds in the plant production sector, are focused in particular. Furthermore, there is a process of the seed selection in accordance with the legislation in force. The methodology should serve as one of the instruments of the decision making process and the seed selection to organic farmers.

EPrint Type:Book
Keywords:ekologické zemědělství, obilniny, kvalita osiva organic farming, cereals, quality of seeds
Subjects: Crop husbandry > Production systems > Cereals, pulses and oilseeds
Research affiliation: Czech Republic > University of South Bohemia (JU)
ISBN:978-80-7394-231-1
Deposited By: Konvalina, Dr. Petr
ID Code:20812
Deposited On:14 May 2012 06:36
Last Modified:14 May 2012 06:36
Document Language:Czech/Česky
Status:Published
Refereed:Peer-reviewed and accepted

Repository Staff Only: item control page