home    about    browse    search    latest    help 
Login | Create Account

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Organik Kuru Fasulye Üretiminin Araştırılması

KILIÇ, Engin (2011) Doğu Anadolu Bölgesi’nde Organik Kuru Fasulye Üretiminin Araştırılması. In: ALAY VURAL, Ayşen (Ed.) Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Organik Tarım Araştırma Sonuçları. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Ankara/Turkey, pp. 129-131.

[thumbnail of Doğu_Anadolu_Böl._Organik_K._Fasulye.pdf] PDF - Published Version - Turkish/Türkiye
129kB
[thumbnail of Organik_tarim_kapak.jpg]
Preview
Image (JPEG) - Turkish/Türkiye
174kB

Document available online at: http://www.tagem.gov.tr


Summary

Bu çalışmanın amacı, ahır gübresi, mikrobiyal gübre (BA–142, M–3 bakterileri) ve ticari gübre uygulamalarının arpa bitkisi ile münavebeli yetişiciliği yapılan fasulye bitkisinin verim ve toprak makro element içeriği (NPK) üzerine etkilerini belirlemektir. İlk ekim yılını takiben en yüksek fasulye verimi mineral gübre uygulanmasından elde edilmiş daha sonraki yıllar ise fasulyeden en yüksek verim sırasıyla çiftlik gübresi, ticari gübre, M-3, BA-142 ve hiç gübre kullanılmayan kontrol grubundan elde edilmiştir. Yapılan toprak analizlerinde ise yıllar itibariyle deneme parsellerindeki toprakların azot, fosfor ve potasyum değişimleri incelenmiş ve fasulye verimi ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir.


Summary translation

The aim of the present study was to determine the effects of the applications of the barn fertilizer, microbial fertilizer (BA–142, M–3 bacteria), and commercial fertilizer on soil macro element content and the yield of bean plant which were alternately cultivated barley plant. Following the first year of planting, the highest yield of beans was obtained from the application of mineral fertilizer, and then it was obtained from farm fertilizer, commercial fertilizer, M-3, BA-142, and control group without any fertilizer, respectively. On the other hand, in the soil analyses, nitrogen, phosphorus and potassium changes in soil test plots in the land over the years were examined and evaluated the relationship between bean yields.

EPrint Type:Book chapter
Keywords:Fasulye, Organik Tarım, Doğu Anadolu Bölgesi, Bean, Organic agriculture
Subjects:"Organics" in general
Crop husbandry > Crop health, quality, protection
Research affiliation: Turkey > Turkey National Organic Agriculture Research Institutes (TAGEM)
Turkey
Related Links:http://www.tagem.gov.tr, http://www.datae.gov.tr
Deposited By: VURAL, Dr. Aysen ALAY
ID Code:19395
Deposited On:15 Sep 2011 12:00
Last Modified:15 Sep 2011 12:02
Document Language:Turkish/Türkiye
Status:Published
Refereed:Not peer-reviewed

Repository Staff Only: item control page

Downloads

Downloads per month over past year

View more statistics