home    about    browse    search    latest    help 
Login | Create Account

Organik Hayvansal Üretim ve Çevre

Yılmaz , ŞAYAN; Muazzez, POLAT; Figen, KIRKPINAR and Nihat, ÖZEN (2010) Organik Hayvansal Üretim ve Çevre. [Organic Livestock Production and Environment.] Workshop at: Türkiye 1. Organik Hayvancılık Kongresi, Kelkit/Gümüşhane, 1-4 Temmuz 2010.

[thumbnail of Organik_hayvancılık.pdf]
Preview
PDF - Published Version - Turkish/Türkiye
429kB


Summary

Toprak, su ve havadan oluşan çevrenin, tarımsal üretim nedeniyle kirlenmesi diğer bir ifadeyle tarımsal kaynaklı çevre kirliliği son yıllarda önemli bir sorun olarak gündeme gelmektedir. Çevre kirliliğinin sadece endüstrileşme hareketleri ile başlamadığı ve bu kirliliğin endüstrileşme hareketlerinden önce tarımsal kaynaklı olarak da var olduğu bilinen bir gerçektir. Fakat, konvansiyonel tarım yerine organik tarım ve iyi tarım uygulamaları gibi sürdürebilir tarım sistemlerine geçilerek sürdürebilir bir çevrenin oluşmasına önemli katkılar sağlanacağı da ileri sürülmektedir. Makalede organik tarım içinde yer alan organik hayvansal üretimin çevre ile ilişkisini açıklayabilmek için bu üretim yaşam döngüsü parametreleri bakımından incelenmiştir. Bu makaleden elde edilen sonuçlar, organik hayvansal üretimde genelde enerji kullanım etkinliği ile ötrifikasyon potansiyelinin konvansiyonel üretimden daha iyi olduğunu, buna karşılık küresel ısınma ve asitleştirme potansiyeli ile ilgili azaltıcı etkiler görülse de, bu konudaki araştırmalara halen ihtiyaç olduğunu göstermiştir.


Summary translation

İn recent years, the environment consisting of soil, water and air, is polluted due to agricultural production, in other words environmental pollution has come into question as a majör problem . There is a knovvn fact that, environmental pollution does not just start with the industrialization movement and there was an agriçultural pollution before industrialization movements. However, it is suggested that sustainable agricultural systems such as organic farming and good agricultural practices instead of conventional farming, can be contributed to create sustainable environment. İn the reviewstudy, organic livestock production is examined in terms of life cycle assessment parameters to assess the environmental impact. Final decision of the review, the use of energy efficiently and eutrophication potential in organic livestock vvas better than conventional livestock, vvhereas the global warming potential, acidification potential associated vvith reducing effects in organic livestock, but this subject of research stili needs to be work.

EPrint Type:Conference paper, poster, etc.
Type of presentation:Workshop
Subjects: Animal husbandry
Research affiliation: Turkey > Ege University
Turkey
Deposited By: VURAL, Dr. Aysen ALAY
ID Code:19000
Deposited On:04 Jul 2011 20:51
Last Modified:04 Jul 2011 21:31
Document Language:Turkish/Türkiye
Status:Published

Repository Staff Only: item control page

Downloads

Downloads per month over past year

View more statistics