home    about    browse    search    latest    help 
Login | Create Account

Včelařství v ekologickém zemědělství

Dvorsky, Jan (2012) Včelařství v ekologickém zemědělství. [Apiculture in organic agriculture.] Zemědělec, 2012, 2012 (8), p. 29.

[img]
Preview
PDF - Published Version - Czech/Česky
412kB

Summary

Předpisy pro ekologické zemědělství pamatují i na chov včel, zpracování jejich produktů a jejich nezastupitelnou úlohu při opylování rostlin, včetně vlivů včel na krajinotvorbu a ekologii obecně. Ekologický chov včel je v evropských předpisech EZ detailně rozpracován – NK (ES) č. 889/2008. Doba přechodu na ekologické včelařství trvá minimálně 12 měsíců. Ekologická kvalita včelařských výrobků je definována především požadavky na ošetření včelstev, životní prostředí, jakož i na zpracování a skladování.

Summary translation

The regulations for organic agriculture cover also beekeeping, processing their products and their vital role in the pollination of plants, including the effects on landscaping and ecology in general. Organic beekeeping is described in detail in European legislation CR (EC) No 889/2008. The transition time to organic beekeeping takes at least 12 months. Ecological quality of apiculture products is defined by the requirements for the treatment of hives, the environment, as well as processing and storage.

EPrint Type:Newspaper or magazine article
Keywords:včelařství, ekologické zemědělství, péče, zdraví, apiculture, organic farming, care, health
Subjects: Animal husbandry
Research affiliation: Czech Republic > Bioinstitut
ISSN:1211-3816
Related Links:http://www.ctpez.cz/cz/clanky/ctpez-pro-casopis-zemedelec
Deposited By: Pudláková, Mgr. Tereza
ID Code:24909
Deposited On:03 Jan 2014 12:58
Last Modified:03 Jan 2014 12:58
Document Language:Czech/Česky
Status:Published
Refereed:Not peer-reviewed

Repository Staff Only: item control page