home    about    browse    search    latest    help 
Login | Create Account

Wykorzystanie potencjału mieszanin odmian owsa jarego i jęczmienia jarego w redukcji zachwaszczenia

Kaczmarek, Sylvia; Zarina, Livija; Melander, Bo and Krawczyk, Roman (2016) Wykorzystanie potencjału mieszanin odmian owsa jarego i jęczmienia jarego w redukcji zachwaszczenia. [Using mixtures of varieties of spring oat and spring barley for weed suppression.] Speech at: Rola odmiany i ochrony roślin w intensyfikacji produkcji roślinnej, Dymaczewo Nowe, Poland, 11-13.05.2016. [Completed]

[img] PDF - Published Version - Polish/Polski
Limited to [Registered users only]

159kB
[img] PDF - Presentation - Polish/Polski
Limited to [Depositor and staff only]

1MB

Summary

Prezentowane wyniki badań są częścią międzynarodowego projektu PRODIVA - Crop diversification and weeds (http://coreorganicplus.org/research-projects/prodiva) finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i realizowanego w ramach konkursu ,,Core Organic Plus”. Projekt skierowany jest na wspieranie bioróżnorodności jako ważnego elementu kierowania zachwaszczeniem w rolnictwie ekologicznym.
W pracy zaprezentowano wyniki badań polowych prowadzonych w Polsce i Łotwie, które miały na celu uzyskanie informacji na temat cech odmian i mieszanek odmian zapewniających optymalną redukcję zachwaszczenia. W badaniach zastosowano łącznie dziesięć odmian jęczmienia jarego oraz sześć odmian owsa jarego.
W badaniach wykonano pomiary masy chwastów, wysokości plonów ziarna, wysokości roślin, obsady roślin zbóż na jednostce powierzchni oraz określono indeks powierzchni liści.
Wyniki pokazują, że mieszaniny odmian, zarówno jęczmienia jak i owsa, mogą wpłynąć na poprawę zdolności konkurencyjnych, zmniejszając produkcję biomasy chwastów.


EPrint Type:Conference paper, poster, etc.
Type of presentation:Speech
Subjects: Crop husbandry > Crop health, quality, protection
Crop husbandry > Weed management
Research affiliation: European Union > CORE Organic Plus > PRODIVA
Deposited By: Kaczmarek, PhD Sylwia
ID Code:30272
Deposited On:25 Aug 2016 11:08
Last Modified:25 Aug 2016 11:08
Document Language:Polish/Polski
Status:Unpublished
Refereed:Peer-reviewed and accepted

Repository Staff Only: item control page