home    about    browse    search    latest    help 
Login | Create Account

Pěstování pšenice seté v ekologickém zemědělství

Konvalina, Petr and Moudry, Jan (2008) Pěstování pšenice seté v ekologickém zemědělství. [Wheat Growing in Organic Farming.] 1 edition. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, České Budějovice.

[img]
Preview
PDF - Published Version - Czech/Česky
342kB

Online at: http://konvalina.zf.jcu.cz/cs/verejnost.html

Summary

Cílem předkládané metodiky je podpořit další rozvoj a rozšíření pěstování pšenice seté na orné půdě v ekologickém zemědělství. Metodika je proto určena především ekologickým farmářům s cílem napomoci jim ke zvýšení efektivity jejich hospodaření pomocí přenosu poznatků získaných při výzkumné práci autorů. V metodice je kladen důraz na volbu vhodných odrůd a odlišností v agrotechnice od konvenčního systému hospodaření. Velký důraz je kladen na strategii ochrany pšenice seté vůči škodlivým činitelům.

Summary translation

The aim of the methodology is tu supoport development of wheat growing in organic farming system in the Czech Republic. The methodology is supposed for the using by
organic farmers and help them with increasing of efectivity plant growing thanks to transfer of scientific knowledge of authors. In the methodology there is putted the accent
on variety choice and the diferences in organic agrotechnology. The great acuent is putted to strategy of protect of wheat against of harmful factors.

EPrint Type:Book
Keywords:ekologické zemědělství, pěstování, pšenice setá organic farming, growing, wheat,
Subjects: Crop husbandry > Production systems > Cereals, pulses and oilseeds
Research affiliation: Czech Republic > University of South Bohemia (JU)
ISBN:9788073941314
Deposited By: Konvalina, Dr. Petr
ID Code:20813
Deposited On:14 May 2012 06:36
Last Modified:14 May 2012 06:36
Document Language:Czech/Česky
Status:Published
Refereed:Peer-reviewed and accepted

Repository Staff Only: item control page